Estetska dermatologija i Anti-Aging
Vitamin C je moćan antioksidans, štiti kožu od UV zračenja, umanjuje efekte fotostarenja, podstiče stvaranje kolagena, podstiče obnovu ćelija kože, dovodi do povećane hidratacije kože, ometa hiperprodukciju melanina i utiče na smanjenje fleka i umanjuje crvenilo kroz antiinflamatorni efekat.
Siguran je za gotovo sve tipove kože i samo u retkim slučajevima kod ljudi sa hipersenzitivnom kožom može doći do blage iritacije, pri višim koncentracijama. Ne kombinujte vitamin C: sa retinolom, alfa hidroksi kiselinama i niacinamidom, zbog mogućih iritacija kože u utiče na smanjenu efikasnost C vitamina.
Kombinujte Vitamin C: sa vitaminom E, jer su zajedno jos efikasniji, a u kombinaciji sa ferulinskom kiselinom još je bolji u prosvetljavanju fleka.
Idealno je koristiti Vitamin C ujutru u L-askorbinskom obliku, u niskim PH koncentracijam, u obliku seruma.
Hijaluronska kiselina je vrsta šećera (polisaharid). Sastavni je deo potkožnog vezivnog tkiva i ponaša se u koži kao sundjer koji upija vodu (humektans), povećava svoju zapreminu i tako daje volumen neophodan za zdrav i jedar izgled. Starenjem, količina hijalurona se u dermu i epidermu smanjuje i dovodi do smanjenja hidratacije kože, njenog turgora i elastičnosti.
Za lokalnu upotrebu obično se koristi so hijaluronske kiseline natrijum hijaluronat, u različitim oblicima (u vidu krema, ampula, seruma, maski), i za sve tipove kože, a savršen je topijski preparat za suvu, dehidriranu kožu.
Kombinovati hijaluronsku kiselinu sa niacinamidom ako imate kožu koja je sklona aknama, ali je ujedno dehidrirana. Kombinacija ova dva sastojka umanjuje akne, smiruje i hidrira kožu.
Poliglutaminska kiselina je peptid koji se dobija iz fermentisanih semenki soje, i u kombinaciji sa hijaluronskom kiselinom daje intenzivnu hidrataciju.
Retinol sa hijaluronom je odlična kombinacija, jer sprečava isušivanje i perutanje kože usled nanošenja retinola, isto se odnosi i na kombinaciju hijalurona sa alfa i beta hidroksi kiselinama.
Čarobni koktel za podmlađivanje Vaše kože. Dr Jasmina Vikalo dermatolog sa više od dvadeset godina iskstva.
SVI POPUSTI
Retinol je derivat vitamina, na površini kože izaziva eksfolijaciju površinskih ćelija epiderma, a u dubini podstiče sintezu kolagena i elastina, što dovodi do uklanjanja finih linija i bora.
Ima komedolitičko dejstvo, (razlaze komedone) i otvara začepljene pore, i na taj način sprečava stvaranje i tretira već postojeće akne.
Retinol smanjuje postojeće hiperpigmentacije, jer smanjuje proizvodnju melanina. Ne kombinovati: Retinol sa vitaminom C istovremeno i benzoil peroksidom zbog moguće iritacije, može ujutro vitamin C ili benzoil peroksid,a uveče retinol.
Kombinovati: Retinol sa hijaluronskom kiselinom, ceramidima, ekstraktom zelenog caja, jer koža voli vodu, posebno kada koristitie isusujući sastojak poput retinola.
Privikavanje kože na retinol je postepeno, i treba krenuti od manjih koncentracija kada je u pitanju anti-aging nega. Retinol treba da bude u sklopu večernje nege, nanosi se na suvu kožu, a da bi se sprečile iritacije, može da se nanese hidratantna krema preko njega.
Peptidi su sastavljeni od aminokiselina, predstavljaju fragmente proteina, koji na koži imaju ulogu da podstaknu sintezu najvažnijih proteina za održavanje mladosti, kolagena i elastina.
Imaju višestruku ulogu na koži ,,signaliziraju“ koži da pokrene proizvodnju kolagena, kad počne da se smanjuje njegova količina u koži. Imaju ulogu nosača važnih molekula unutar ćelija kože, kao što su bakar, magnezijum, a argelin je najpoznatiji neuro-peptid koji sprečava kontrakcije mimičkih mišica lica, radi manjeg stvaranja bora.
Najbolja vrsta peptida za topikalnu upotrebu su bakarni peptidi, a najefikasniji su proizvodi koji pored njih sadrže i nijacinamid i antioksidanse.
Niacinamid pomaže u produkciji keratina, tipa proteina koji kožu održava čvrstom i zdravom, čineći je otpornijom na spoljni stres. U nižim koncentracijama, 1 do 2% povećava hidrataciju, a pri koncetraciji od 5% pomaže u izbeljivanju fleka i redukciji finih linija i bora. Niacinamid smanjuje hiperproduksiju sebuma iz lojnih žlezda, smanjuje veličinu pora, i zato se koristi u tretmanu akni. Može se reći da je odličan sastojak za negu svih tipova kože: za masnu kožu jer smanjuje lučenje sebuma, za osetljivu jer smanjuje upalu i crvenilo, za dehidriranu kožu jer utiče na stvaranje ceramida, sto održava kožu vlažnom.
Ne kombinovati: Niacinamid sa alfa hidroksi kiselinama, jer se povećava kiselost i moguće iritacije, a niacinamid je najefikasniji na neutralnoj PH podlozi.
Kombinovati: sa drugim prepratima u lečenju akni kao što su bakar, zink i folna kiselina, a sa hijaluronskom kiselinom jer povećava apsorpciju niacina i na taj način njegovu efikasnost.
Copyright © 2015 - 2024 | Skin Centar Jurija Gagarina 20J, 11070 Novi Beograd, Srbija | +381 11 428 3065 | +381 62 323 357